Forum modelarzy TT oraz MK [ Forum ZAMKNIĘTE ]

Zapraszamy na http://ForumTT.pl

Forum Forum modelarzy TT oraz MK [ Forum ZAMKNIĘTE ] Strona Główna -> Makieta Modułowa -> MakieTTa - ArturSwider - Moduł szlakowy MP1 Idź do strony 1, 2  Następny
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
MakieTTa - ArturSwider - Moduł szlakowy MP1
PostWysłany: Wto 0:12, 15 Lis 2005
ArturSwider
Administrator

 
Dołączył: 07 Paź 2005
Posty: 1011
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław





Hi,

Witam wszystkich kolegów,

Od dziecka kocham kolej, a od dłuższego czasu (ładnych kilka latek) jestem modelarzem - oczywiście kolejowym. Ze skal wybrałem TT. Może się to wydać dziwne ale ona naprawdę jest idealna (jak pisze Tillig na swoich pudełkach). Nie za duża, nie za mała, tak IDEALNA. Very Happy

Myślałem oczywiście nad H0 i N ale pierwsza jest jednak za duża (mając małe mieszkanie ciężko to wszystko upchać), a druga za mała (nie lubię uproszczeń - tu przepraszam wszystkich miłośników N-ki, ale naprawdę wiele rzeczy trzebna robić z hirurgiczną wręcz precyzją i ciężko oddać "wszystkie" rzeczy jakie są w rzeczywistości). Smile

Jak każdy modelarz kolejowy zacząłem pracę nad makietą już ładnych kilkanaście latek temu, oczywiście w systemie zamknięty. 2,5m x 1,2m wydawało mi się duże. Ale to jednak nie było to. Tak czułem. Już w tedy czytałem wiele artykułów w prasie kolejowej jak i posty na tym wspaniałym forum i stwierdziłem, że koniec z "torcikiem" robię makietę "MODUŁOWĄ". Razz

Lecz na początek dla wprawy i podszlifowania warsztatu zajmę się budową paru modułów szlakowych.

Unormowałem się zgodnie z tym co podał szanowny kolega Tadeusz Domagalski na swojej stronie [link widoczny dla zalogowanych] i zacząłem działanie. Mam już zaplanowane:

- 1 moduł szlakowy MP1-TT - 900mm (w trakcie prac)

- 4 moduły szlakowe MP1-TT 600mm (faza budowy skrzyń)

Jak widać plany ambitne ale takie właśnie lubię. Razz

Nie długo pierwsze zdjęcia. Very Happy


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ArturSwider dnia Nie 17:24, 01 Sty 2006, w całości zmieniany 7 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 15:31, 16 Lis 2005
marjas
Starszy Manewrowy

 
Dołączył: 18 Wrz 2005
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Luboń City





Ciekawy plan działania Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 13:12, 27 Lis 2005
ArturSwider
Administrator

 
Dołączył: 07 Paź 2005
Posty: 1011
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław





Hi,

A więc, kochani, oto zdjęcia mojej pierwszej skrzyni (to ta 900mm) pod jeden z modułów szlakowych:

[link widoczny dla zalogowanych]

Jak widać na zdjęciach, będzie to moduł szlakowy z profilami MP1. Zastosowałem troszeczkę inną metodę realizacji profilu czołowego. Otóż, zdecydowałem się dokręcić od góry podbudowę szlaku - tak żeby się lepiej trzymało.

[link widoczny dla zalogowanych]

Zastosowałem 2 wręgi, aby solidnie wzmocnić konstrukcję. Mają specjalnie taki kształt aby można było "oprzeć" na nich styropian. Widoczne małe otwirki, będą powiększone aby można było przeciągnąć tamtędy taśmę kablową.

[link widoczny dla zalogowanych]

Proszę Was koledzy, o surową krytykę. Very Happy


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ArturSwider dnia Nie 17:25, 01 Sty 2006, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 16:04, 27 Lis 2005
maciej_kolej
Moderator

 
Dołączył: 09 Wrz 2005
Posty: 1163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Grudziądz





O taki moduł mi chodzi, gdzie to zamawaiłeś? Solidna skrzynka, listwa torowa z profilem nasypu, myślę że wyjdzie z tego łądny szlak. W moich snach znów BR....118?119? chyba jednak 118.
Myślę, że wybór MP1 jest zasadny. Wielkość skrzynki zaowocuje na spotkaniach o i te nogi które póżniej zamontujesz - będa miały na rogach solidne oparcie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 21:17, 27 Lis 2005
andrzejc
Starszy Młotkowy

 
Dołączył: 03 Lis 2005
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa





Bardzo dobra skrzynka, zupełnie jak moja tylko ja mam laserowo cięte czoła


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 17:45, 13 Gru 2005
ArturSwider
Administrator

 
Dołączył: 07 Paź 2005
Posty: 1011
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław





Hi,

I znowu minęło troszkę czasu od ostatniego postu w moim temacie. Jak zawsze ten sam powód - praca, praca, praca... No ale do rzeczy! Very Happy

Zabrałem się za przygotowywanie toru na mój moduł. Na sam początek przygotowałem sobie imitację podsypki czyli odcinek tektury o wysokości 3mm. Dolna szerokość 34mm, górna 28mm, skosy 3mm, ścięte pod kątem 45 stopni - wszystko zgodne ze sTTandardem. W dwóch miejscach tzn. w 1/3 i w 2/3 odległości tekturki zrobiłem otwory na kable zasilające do szyn. Smile

Zakupiony w AMC odcinek toru typu FLEX, starannie ułożyłem na tekturce i odpowiednio wyprofilowałem (żeby był idealnie prosty). Dopilnowałem też aby zostały zachowane równe odstępy między podkładami. Odznaczyłęm sobie na szynach miejsca otworów na kable zasilające i zabrałęm się za lutowanie. Następnie szpilkami wstępnie przytwierdziłem odcinek toru do tekturki i zacząłem zalewać go klejem cyjanoaktylowym. Surowy efekt widoczny na zdjęciu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Po zamocowaniu toru na imitacji podsypki, zabrałem się za malowanie szyn. Oczywiście użyłem do tego farb Humbrola, rozcieńczonych rozpuszczalnikiem (Humbrola oczywiście Razz ).

Do malowania szyn najlepiej wybrać cieniutki pędzelek z krótkim włosiem. Konsystencja farby powinna być rzadka ale nie wodnista! Najlepiej ocenić konsystencję farby po próbach pomalowania kawałka szyny, jednokrotnym przejechaniu pędzlem (szyna powinna zostać pokryta w całości w miejscu maźnięcia, a farba nie może spywać na podkłady!).

Jeśli chodzi, o kolor farby to ja używam "rdzawych" i "brązowawych" odcieni połączonych ze sobą (jak wiadomo szyny mają różne odcienie "rdzy" w rzeczywistości). UWAGA! Malujemy całą zewnętrzną część szyny, oraz jej wewnętrzną dolną część. Nie zalecane jest malowanie góry główki szyny oraz wewnętrznej części główki szyny - jak wiadomo koła lokomotyw z tamtąd pobierają napięcie. Na koniec, bardzo rozwodnioną farbą malujemy podkłady.

Po skończonym i rzecz jasna udanym malowaniu, za pomocą namoczonego w rozpuszczalniku wacika kosmetycznego, usunąłem zabruszenia w góry główki szyny oraz z jej wewnętrznej części. Na koniec "przejechałem te 2 płaszczyzny cieniutkim papierem ściernym.

[link widoczny dla zalogowanych]


Zabrałem się następnie za podsypkę tłuczniową. Jako materiału użyłem tłucznia firmy Auhagen nr Art. 63830. Norma "sTTandard" nie zaleca konkretnego tłucznia, ale ja sądzę, że tłuczeń Auhagena jest jedną z lepszych propozycji na runku dla skali TT i proponuję jej używać.

Na początek przygotowałem sobie dość sporo kleju "Wikol" i rozrobiłem go 50/50 z wodą. Powstałą maź, przelałem do strzykawki i zabrałęm się za zaklejanie "okienek". Przez dość grubą igłę, wlewanie kleju idzie dość łatwo. Odcinek 900mm "zakleiłem w ciągu 1 godziny więc to o czymś świadczy. Very Happy

Na drugi dzień po całkowitym wyschnięciu kleju zabrałem się za końcowe zasypywanie "okienek" tłuczniem. Ponownie rozrobiłem sobie wikol z wodą (50/50) i po wlaniu mazi do strzykawki, zalewałem okienka po 5 sztuk, a potem zaspypywałem tłuczniem. Uklepywałem, usuwałem nadmiar tłycznia oraz kleju i robiłem następne 5 "okienek". Ten etap prac jest najmozolniejszy ale efekt jest idealny! Very Happy

[link widoczny dla zalogowanych]

Oczywiście została jeszcze kwestia obsypania tłyczniem "bankietów" ale to już temat na następną opowieść... Very Happy

Proszę szanowny kolegów o ocenę prac... Very Happy


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ArturSwider dnia Śro 23:34, 14 Gru 2005, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Wto 18:21, 13 Gru 2005
Karol
Moderator

 
Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 355
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Grybów/ Limanowa





+bdb Very Happy a dlatego ze tluczen z lekka za gruby ( lepszy jest od N )


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 10:28, 14 Gru 2005
miki
Starszy Manewrowy

 
Dołączył: 02 Lis 2005
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Pruszków





Na mój gust trochę nie po kolei, ale co tam! Sprawdź czy woda z wikolu nie powyginała tektury - innymi słowy czy trzyma geometrię. Chyba lepiej by było robić już na skrzyni, na "zafixowanej" tekturze.
Zauważmy też, że kolory szyn i podkładów oraz tłucznia znacząco się różnią, a w rzeczywistości rdza osadza się również na kamieniach i podkładach. Jest na to rada i nazywa się Pactra. Należy zaopatrzyć się w 2 kolory - Rust czyli rdza i Black matt, wymieszać w proporcji około 1:1 i nieco rozcieńczyć wodą (bo Pactra to akrylówa). Wystarczy pojeździć pędzlem po styku szyna-podłoże i wszystko bardzo ładnie się wymiesza.
Cały czas jednak niepokoi mnie kolejność czynności, czy ten flex i potraktowana wodą tektura na pewno trafią w swoje miejsca na skrzyni?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 21:22, 14 Gru 2005
maciej_kolej
Moderator

 
Dołączył: 09 Wrz 2005
Posty: 1163
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Grudziądz





Myślę że tektura o odpowiedniej grubości radził (3mm) sklejona z torem daje odpowiednia sztywność, wikol też swoje robi. Jednak jak ktoś ma obawy można zastosowac korek - efekt ten sam .


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 23:52, 14 Gru 2005
ArturSwider
Administrator

 
Dołączył: 07 Paź 2005
Posty: 1011
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław





Hi,

Cytat:
+bdb Very Happy a dlatego ze tluczen z lekka za gruby ( lepszy jest od N )


Na zdjęciu widać dość spore przybliżenie więc szuter wydaje się "duży". Jednakże kiedy spojrzeć na całość to wygląda poprawnie. Faktycznie, szyter do skali N jest dobry do TT ale ja jestem wierny Auhagenowi. Mam już dość sporo "oszutrowanych" torów więc teraz zmiana rodzaju tłucznia, nie wchodzi w grę.

Cytat:
Na mój gust trochę nie po kolei, ale co tam!


Nie ważna jest technika, ważny jest efekt końcowy. Razz

Cytat:
Sprawdź czy woda z wikolu nie powyginała tektury - innymi słowy czy trzyma geometrię.


Nie powyginała i trzyma geometrię. Ilość "wody" użytej do wikolu jest nieznacza więc nie może być mowy o przesiąkaniu przez 3mm tekturkę. Zresztą widziałeś ten odcinek w Jaworzynie na imprezie... Very Happy

Cytat:
Chyba lepiej by było robić już na skrzyni, na "zafixowanej" tekturze.


Jest bardzo niewygodnie. Próbowałem... Wolę gotowy odcinek z imitacją podsypki przykleić na torowisko.

Cytat:
Zauważmy też, że kolory szyn i podkładów oraz tłucznia znacząco się różnią


Po obsypaniu "bankietów" tłuczniem, całość zostanie jeszcze zwaloryzowana, w tym również tłuczeń.

Cytat:
Cały czas jednak niepokoi mnie kolejność czynności, czy ten flex i potraktowana wodą tektura na pewno trafią w swoje miejsca na skrzyni?


Możesz być spokojny Wojtuś, trafią... Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 11:24, 15 Gru 2005
miki
Starszy Manewrowy

 
Dołączył: 02 Lis 2005
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Pruszków





no to śpię spokojnie


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 22:11, 22 Mar 2006
ArturSwider
Administrator

 
Dołączył: 07 Paź 2005
Posty: 1011
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław





Hi,

Czas jak zwykle mija szybko i nieubłaganie, a praca zabiera mi ten "cenny" dla modelarza czas... Sad

Do rzeczy. Wink

Plany dotyczące mojego modułu troszkę się pozmieniały. Co nie oznacza, że na gorsze ale myślę nawet, że na lepsze. Kiedy zdecydowałem się przykleić tor wraz z imitacją podsypki (tekturka) na moduł i potem zabrałem się za kończenie szutrowania zrozumiałem, że nie tędy droga. Skrzynia 900x300x160 jest bardzo NIEPORĘCZNA. Bardzo trudno się na niej pracuję, szutruje, maluje tory itd. Dodatkowo jest problem z "magazynowaniem" tej skrzyni w domu, a gdzie pozostałe 3?

Porzuciłem tą robotę... Confused

Przemyślałem wszystko jeszcze raz i zdecydowałęm się na budowanie modułów 600x300x90. Są małe, poręczne i fajnie wyglądają. Lepiej się je zapakuje do auta w drodze na imprezę modelarską. Same plusy. Także ta moja duża skrzynia poszła do pocięcia... A oto co z niej wyszło:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

I co, nie prawda, że milusia? Razz

Zabrałem się ochoczo do pracy pragnąc nadrobić stracony czas. Na pierwszy ogień poszło wyłożenie skrzyneczki styropianem. Kupione w Castoramie (na sztuki) 2 płachy styropianu przygotowane do cięcia i pasowania w skrzynkę:

[link widoczny dla zalogowanych]

Po około 1 godzinie i pieczołowitym wycinaniu styropianu, moduł został wyścielony. Największym problemem okazało się jak zwykle, równe wycięcie "kanałów odpływowych". Posłużył mi do tego kupiny w Castoramie specjalny nóż z możliwością cięcią pod kątem 45 stopni. Zdecydowałem się również podczas tej sesji przykleić imitację podsypki - korek 3mm (kupiony u Spedytora - polecam) do podtorza.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Na spodzie widać po co są tę wręgi... Razz W bardzo wygodny sposób można oprzeć docięty styropian:

[link widoczny dla zalogowanych]

Wieczorem zabrałem się za zaklejanie szpar i dziur pozostałych po pasowaniu styropianu. Rozrobiłęm sobie niewielką ilość gipsu szpachlowego i zabrałem się za robotę. Na drugi dzień rano, ochoczo wziąłem w rączki papierek ścierny (gramatura 180) i "wyczyściłem" nadwyżki gładzi. Wyszło rewelacyjnie. Oto efekt:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Moduł, niewykończony będzie ze mną w Bielsku-Białej. Oczywiście jako dodatek do Parowozowni.

Proszę, szanownych kolegów, o ostrą krytykę !! Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 7:46, 23 Mar 2006
miki
Starszy Manewrowy

 
Dołączył: 02 Lis 2005
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Pruszków





Cytat:
Proszę, szanownych kolegów, o ostrą krytykę

no to jedziemy po całosci Very Happy
fajne ale dlaczego takie równe Question? proponuje "poznęcać" się trochę nad tą gładzią


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 11:15, 23 Mar 2006
miki
Starszy Manewrowy

 
Dołączył: 02 Lis 2005
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Pruszków





chociaż może trochę przesadziłem z tą "równością"

[link widoczny dla zalogowanych]

"gładź gipsowa" normalnie


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 11:26, 23 Mar 2006
kolejarz
Konduktor

 
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 152
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź





ARTURZE!!
Jestem pod wrażeniem Twojej decyzji!!
Śmiały ruch, szybka praca... Oby tak dalej, to za parę tygodni będziesz miał gotowy moduł...
HEJ


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
MakieTTa - ArturSwider - Moduł szlakowy MP1
Forum Forum modelarzy TT oraz MK [ Forum ZAMKNIĘTE ] Strona Główna -> Makieta Modułowa
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin